top of page

Jest to projekt parterowego domu jednorodzinnego w Bydgoszczy, który swoją formą, detalem i użytymi materiałami nawiązuje do powszechnie występujących w tym regionie ceglanych „domów pomorskich”. Dom dzięki prostocie i użyciu naturalnych materiałów wpisuje się w bujnie porośniętą zielenią działkę, a dzięki formie i inspiracją tradycyjną architekturą w szerszy kontekst przestrzenny i kulturowy.

Projekt interpretuje charakterystyczne elementy historycznych ceglanych domów i przekłada je na język współczesny. Cokół oraz posadzki tarasów wykończone są gładkimi płytami granitowymi, nawiązując w ten sposób do tradycyjnych podmurówek z kamienia polnego. Pas ułożonych pionowo cegieł, biegnący dookoła budynku to nowoczesna interpretacja detalu charakterystycznego dla „domów pomorskich”. Wystające ganki zamienione zostały we wnęki, a tradycyjne pionowe okna w nowoczesne poziome i pozbawione szprosów.

Dom jest ekologiczny i wyposażony w OZE. Budynek zaprojektowano tak, żeby pozyskiwał energię ze słońca, jednocześnie chronił wnętrze przed przegrzaniem się. W budynku zredukowano powierzchnię przeszkleń. Duże okna balkonowe są cofnięte o głębokość tarasu i łączą wnętrze z ogrodem. Zadaszone tarasy chronią wnętrze przed promieniami słońca latem, natomiast zimą kiedy słońce jest niżej, pozwalają maksymalnie z niego korzystać. Powierzchnię projektowanych dojść i dojazdów zaprojektowano jako przepuszczalną – z kostki granitowej, która z czasem ma porosnąć trawą i mchem, jeszcze bardziej wtapiając projekt w naturalny krajobraz.

Dzięki unikalnej formie budynku, inspiracji tradycyjną architekturą, wpisaniu się w kontekst przyrodniczy, przestrzenny i kulturowy, użyciu szlachetnych i dobrze starzejących się materiałów - dom jest nowoczesny ale i ponadczasowy.

Projekt domu jednorodzinnego w Bydgoszczy oraz projekt wnętrz

status: w budowie

DOM KUJAWSKO-POMORSKI

Bydgoszcz, Polska, 2021-

bottom of page